Навіть досвідчені водії часто губляться, коли настає час замінити шини диски на автомобілі. Що вже говорити про молодих шоферів, які вперше стикаються із цією дилемою.
Набагато простіше з вибором колісних ковпаків – вони діляться тільки на литі та сталеві типи. Залишається визначитися, які купити диски і замовити правильний розмір по діаметру отвору покришки. Все набагато складніше із підбором покришок – тут класифікацій набагато більше.
Сезонність
За сезонністю все зрозуміло – в Україні можна купити резину 205/65 R15 або інших розмірів з трьох варіантів:
- Літню. Використовується у теплу пору року та витримує сильну спеку, не розплавляючись на розжареному асфальті. Взимку літні покришки будуть розсипатися від холоду.
- Зимову. Виготовляється з морозостійких компонентів, які навіть при -200 C не дозволяють резині дубіти. Зимові скати влітку розплавляться.
- Всесезонну. Універсальні шини, які можна використовувати влітку та взимку, проте лише за умови помірного клімату. Спеку +25 градусів та вище, або мороз -100 C і нижче, демісезонні моделі не витримують.
Дизайн протектора
За дизайном протекторного малюнка автомобільні шини купити можна:
- Ненаправлені (класичні). Частіше їх вибирають для експлуатації в межах населених пунктів. Вони дуже маневрені і мають меншу вагу, що економить паливні розходи. Це найбільш стійкі до зносу і доступні за ціною шини, але можуть виникати серйозні проблеми зі зчепленням на мокрих дорогах.
- Направлені. Відмінно проявляють себе у дощових умовах їзди. Всі блоки спрямовані в одному напрямку, у центральній зоні компаунду вони формують гострий наконечник. Накопичена рідина під тиском видавлюється назовні. Зчеплення з мокрим покриттям оптимальне, ризик аквапланування – мінімальний. Хороші їздові якості такі шини також демонструють на сухій трасі, однак вони швидше стираються і коштують дорожче на ринку.
- Асиметричний. Протектор ділиться на дві частини із різними малюнками. На одній розміщені блоки з канавкою для водовідведення, інша більш гладка. Асиметричну резину купити вигідно, якщо доводиться часто вирушати в далекі подорожі, під час яких погодні умови можуть різко змінюватися. Ці покришки вважаються елітними моделями, тому і ціни на них відповідні.
Умови експлуатації
Ще одна класифікація – умови експлуатації шин. Виробляються різні варіанти:
- Шосейні. Маркуються символами HT (Highway Terrain) та HP (Highway Performance) і розраховані для їзди по якісних асфальтованих покриттях. Вони мають хороші зчіпні якості на сухих і мокрих дорогах, видають менше шуму, і здатні розвивати швидкість до 180-210 км/год.
- Грязьові. Позначаються абревіатурою MT (Mud Terrain), і справляються на відмінно зі складними умовами їзди по бездоріжжю. По сторонах є габаритні ґрунтозачепи, які посилюють тягові властивості. Без шин MT не обійдуться водії, які регулярно їздять по пересіченій місцевості або тотальному бездоріжжю.
- Спортивні. Покришки SP (Sport Terrain) задовольнять любителів їзди на високих швидкостях та з агресивною манерою водіння. Зовні є схожість з шосейними моделями, від яких відрізняються більшими блоками в плечовій зоні компаунду. На високих швидкостях покришки SP чудово чіпляються за кожний сантиметр траси, але під дощем треба їздити дуже акуратно.
- Дощові. Для комфортної їзди по мокрих дорогах оптимально підходять спеціальні дощові шини. Основу дренажу складають поглиблені канавки зі спрямованими по різні сторони каналами. Блоки посипані дрібними ламелями, які видавлюють рідину в області канавок – звідти вона перерозподіляється по каналах і швидко видаляється назовні.
Тепер набагато простіше визначитися з вибором автомобільних шин. Але якщо залишаються якісь сумніви, варто звернутися до профільних експертів, а не шукати поради на тематичних форумах.