Відкрили виставку «Із висот століть: історичні фото Вінницької Вежі» (Фото)

Популярні статті

14 травня відкрили виставку «Із висот століть: історичні фото Вінницької Вежі». Експозицію з 32 фотографій архітектурного символу міста розмістили безпосередньо у будівлі. На світлинах зображено трансформацію споруди протягом 113 років існування.

Про це повідомляють у Вінницькій міській раді. 

«Першоосновою стала ідея накопичення візуального матеріалу для Музею Вінниці. Цей матеріал вкрай важливий для дослідження самої споруди. Звісно, наші колеги раніше робили велику справу – і в наукових статтях, і в публікаціях, і в різноманітних світлинах. У нас у Вінниці дуже розвинена громадська документалістика, але нашою мрією було зібрати все це в єдине ціле», – розповів директор комунального закладу «Музей Вінниці» Олександр Федоришен.

Під час пошуків виявилось, що у приватних колекціонерів, місцевих фотографів та інституцій зберігаються раніше не публіковані фото, які відкривають нові факти історії Вежі.

«Є кадри, які заслуговують на окрему увагу. Вони дозволяють точніше періодизувати історію будівлі. Зокрема, перлиною виставки стала фотографія, яка раніше ніде не публікувалася – вона показує початковий задум архітектора Григорія Артинова. На ній ще немає годинника, але видно люкарну, що відкриває для нас нові деталі розуміння споруди», – розповідає Федоришен.

Багато фотографій представлено завдяки тривалій співпраці музею з колекціонерами.

«Це більше історія про довгу співпрацю, яка й породила ідею виставки. Від минулого року, після відкриття оглядового майданчика у Вежі ми бачили зростаючий інтерес вінничан та гостей міста: а як це виглядало колись? Чому саме так? І ось ми зрозуміли, що телефоном чи планшетом усе це не завжди зручно ілюструвати. Тому вирішили, що до нового туристичного сезону така виставка стане найкращим способом візуалізувати історію Вінницької Вежі».

Фотовиставка дає змогу простежити не лише архітектурні зміни споруди, а й її функціональні трансформації. Впродовж 113-річного існування Вежа виконувала роль водонапірної башти, пожежної каланчі, спостережного пункту для військових, комунального житла та, зрештою, музею.

«Це знімки, зроблені з абсолютно різних причин: хтось просто фіксував вулицю, архітектурну перспективу, навіть не підозрюючи, що у кадрі – цінний історичний об’єкт. Але для нас головним стало те, що в кадрі присутня Вежа. Такі світлини стали основою експозиції», – зазначив Олександр Федоришен

Від початку року команді музейників вдалося зібрати понад 200 зображень, серед яких і моменти відкриття самого музею у історичній будівлі Вінниці, і кадри, що дублюють певні часові періоди, але з різним освітленням чи ракурсом.

«Від моменту ідеї минуло кілька місяців – це була велика комунікаційна та сортувальна робота. У нас наразі 32 фото у виставці, але всього маємо понад 200. Деякі світлини повторюють один період, відрізняються лише часом доби чи композицією. Ми намагалися не перевантажувати виставку дублями, але всі ці кадри дуже важливі для досліджень», – каже він.

Серед експонатів – одне з найстаріших фото Вежі, зроблене взимку 1911–1912 років. Частина знімків надана з фондів та медіаархіву Музею Вінниці, інші – завдяки щедрості місцевих колекціонерів, фотографів та інституцій.

Виставка працюватиме упродовж туристичного сезону у приміщенні Вежі Артинова.

Час роботи: середа-неділя з 12:00 до 19:00.

Вхід безкоштовний.

Про місто